W jakich celach wykorzystuje się hipnozę?

HipnozaHipnoza czyli zgodnie z definicją wprowadzenie świadomości człowieka pomiędzy stanu snu a jawy wykorzystywana jest w wielu celach. Stan hipnotyczny pozwala pozbyć się nałogów bez konieczności przeprowadzania terapii uzależnieniowej. Leczy również ból, nerwicę a nawet stany lękowe. Wykorzystywana jest także bardzo często w kryminalistyce by w czasie snu hipnotycznego świadek zdarzenia mógł sobie przypomnieć jego ważne dla prowadzonego śledztwa szczegóły.

Hipnoterapia, czyli hipnoza terapeutyczna niesie ze sobą bardzo szerokie możliwości. Najczęściej hipnoterapia kojarzy się z odchudzaniem, rzucaniem palenia i fobiami.
W rozmaitych gabinetach na co dzień sukcesy odnoszą osoby wychodząc z problemów takich jak: wspomniane problemy z wagą i zaburzenia odżywiania, lęki, nerwice i fobie (np. Klaustrofobia Arachnofobia Agorafiobia Nyktofobia), depresja i niskie poczucie wartości, prokrastynacja (odkładanie na później), uzależnienia (np. papierosy, alkohol, narkotyki, pornografia i in.), wybuchy złości i gniewu, zachowania kompulsywne (np. podjadanie, obgryzanie paznokci, wyrywanie włosów), bezsenność, koszmary, bruksizm, jąkani, tiki nerwowe, migreny, ból (psychosomatyczny, chroniczny, fantomowy, menstruacyjny), syndrom jelita drażliwego, choroby autoimmunologiczne i wiele innych.

Wykorzystywana jest również w przypadkach amnezji spowodowanej silnym wstrząsem takim jak przykładowo gwałt. Po zastosowanie hipnozy sięgają również służby specjalne. Jej zadaniem jest wytworzenie w świadomości agenta fałszywej rzeczywistości, którą zamiast prawdy poda podczas tortur lub zastosowania w czasie przesłuchań substancji psychoaktywnych.

Ze względu na tak ogromne możliwości jakie można wywołać na świadomości człowieka podczas hipnozy, można się jej poddać jedynie w obecności specjalistów, do których mamy pewność, że z ich strony nie grozi nam żadne niebezpieczeństwo. By móc się poddać hipnozie trzeba jednak posiadać do tego odpowiednie predyspozycje. Autohipnoza będąca stanem zbliżonym do snu wywoływana jest sugestią hipnotyzera pod warunkiem podporządkowania się jego woli osoby usypianej. Niektóre silne osobowości nie są w stanie całkowicie poddać się woli innym dlatego w ich przypadkach istnieje małe prawdopodobieństwo zastosowania hipnozy.