Metoda na ból

HypnosisKażdy człowiek inaczej odczuwa natężenie bólu fizycznego. Ten rodzaj bólu towarzyszy nam zazwyczaj przy ciężkich chorobach, złamaniach czy po stanach operacjnych. Wiele osób cierpi na migrenowe powracające bóle głowy. Ból niekiedy jest tak silny, że trudno skupić się a nawet normalnie funkcjonować. Medycyna oferuje wiele leków farmakologicznych, których zadaniem jest uśmierzanie a nawet hamowanie bólu. Leki farmakologiczne można podzielić na dwie grupy.

Jedna z nich to opioidy, które wykazują działanie ośrodkowe na mózg i nerwy czuciowe takie jak przykładowo morfina czy kodeina. Stosuje się je zazwyczaj przy wyjątkowo ciężkich bólach pooperacyjnych czy przy chorobie nowotworowej. Do drugiej grupy leków przeciwbólowych należą niesteroidowe leki przeciw zapalne. Są to bardziej popularne i najczęściej dostępne bez recepty preparaty takie jak aspiryna, ibuprofen, diklofenak czy piroskykan. Częste zażywanie leków przeciwbólowych może wywołać skutki uboczne a nawet sinle uzależnienie. Znacznie bezpieczniejszą metodą w walce z bólem jest hipnoterapia. Mogą z niej jednak skorzystać osoby podatne na stan hipnotyczny. Hipnoza pozwala znieczulić podatnego pacjenta nawet podczas operacji lub zabiegu stomatologicznego. Jej działanie polega na częściowym wyłączeniu świadomości pacjenta pozostawiając ją pomiędzy stanem snu a jawy.

Hipnoterapia najczęściej nie leczy bezpośrednio uzależnień, ale jest stosowana jako element dodatkowej wspomagający psychoterapii. Pomaga w leczeniu wielu uzależnień np. narkomanii, alkoholizmu, internoholizmu czy nikotynizmu albo nawet zaburzeń odżywiania takich jak anoreksja czy bulimia. Szanse powodzenia tej metody zależą od wielu czynników niezależnych od terapeuty, na podatności pacjenta na hipnozę.