Towary codziennego użytku na kredyt

agdO tym, że pieniądze są niezbędne każdemu do życia nie trzeba nikogo przekonywać. Jednak zupełnie odmienną kwestią jest forma ich zdobywania. W tym przypadku dyskusja może być burzliwa. Ilu dyskutantów, tyle pomysłów na biznes. Bez względu jednak na to jak pieniądze są zdobywane zawodowo, często trzeba je jednak pożyczać.

Właśnie kredyty i pożyczki stały się od pewnego czasu bardzo popularnym ‚narzędziem’ po które Polacy sięgają z różnych powodów. Jeszcze kilka lat temu głównie droższe rzeczy były nabywane dzięki kredytom. Przede wszystkim były to nieruchomości i samochody. Dzisiaj jednak po szybkie i tanie pożyczki sięga się z błahych powodów. Coraz częściej kupuje się za nie drobne przedmioty codziennego użytku. W wielu sklepach obok cen zamieszczone są informacje o przykładowej wielkości raty. Szczególnie niskie wartości przedstawianych rat powodują, że ludzie tym skuszeni kupują masę zupełnie zbędnych rzeczy. W wielu przypadkach prowadzi to do zatorów finansowych często kończących się negatywnym wpisem do Biura Informacji Kredytowej – tzw. BIK.

Bywa jednak, że wzięcie takiego towaru na raty pomaga w otrzymaniu kredytu hipotecznego. Dzieje się tak dzieki budowaniu pozytywnej historii kredytowej. Jednak w ostatnich latach element ten zaczyna przechodzić do historii i w ocenie banków i przestaje być autentycznym wyznacznikiem w badaniu zdolności kredytowej.

Mimo tak przykrych doświadczeń, często zakupy za pożyczone pieniądze nie ustają. Umożliwiają to, powstałe różne instytucje oferujące kredyty pozabankowe dla zadłużonych bez BIK KRD. Zgodnie z przeznaczeniem miały one pomóc wyjść z kłopotów finansowych, jednak coraz częściej wydawane są na cele konsumpcyjne co przyczynia się do powiększania spirali kredytowej. Jak widać w wielu przypadkach pierwszoplanowa rola kredytów w życiu przeciętnego człowieka zaczyna odbijać się bardzo negatywnie na jego przyszłości. Ciekawym artykułem o tym jak obniżyć raty kredytu jest „Jak obniżyć ratę kredytu we frankach?” – zachęcam do jego przeczytania.