Dobór odpowiedniego kredytu

długNajważniejszym posunięciem jest oszacowanie Państwa zdolności kredytowej – to właśnie zdolność kredytowa jest podstawowym czynnikiem, który wpływa na możliwość zaciągnięcia kredytu. Zdolność kredytowa określa czy Państwa dochody – jako osoby wnioskującej o kredyt są wystarczające, po to, aby pokryć wszelkie koszty związane zarówno z utrzymaniem osób pozostających na Państwa utrzymaniu jak i regularną spłatą raty kredytu i innych ewentualnych zobowiązań. (Bankom zależy, aby kredytobiorca był w stanie regularnie spłacać raty kredytu).

Co ciekawe, nie zawsze najważniejsza jest wysokość dochodów. Większe szanse na wyższy kredyt ma ktoś, kto zarabia mniej, ale na etacie, niż osoba, która ma duże, ale nieregularne dochody.
Inne istotne rzeczy przy ocenie kredytobiorcy to wysokość wkładu własnego – czyli ile jesteście Państwo w stanie wyłożyć z własnych już posiadanych środków na zakup danej nieruchomości, czy samochodu, a także długość okresu kredytowania oraz na jakiej formie zatrudnienia się Państwo znajdują. Przy decyzji kredytowej liczy się także płeć, wykształcenie, stan cywilny, miejsce zamieszkania i historia kredytowa. I tylko specjaliści podejmujący takie decyzje tak naprawdę wiedzą, co jeszcze. Każdy bank jednak ocenia inaczej, bo i maksymalna kwota, jaką można pożyczyć zależy w dużej mierze od konkretnych warunków panujących w danym banku, jak też od ryzyka, jakie dany bank jest w stanie zaakceptować. W efekcie, może się zdarzyć, że w jednym banku możecie Państwo mieć zdolność kredytową na daną kwotę, a w innym może mieć.

Po krótkiej analizie zebranych informacji doradca kredytowy na pewno pomoże Państwu dopasować zarówno ratę kredytu do Państwa możliwości finansowych, a także wybrać walutę, w której będzie kredyt i ustalić okres spłaty. Pamiętać należy, że wszystkie informacje o wcześniej zaciągniętych przez Państwa kredytach trafiają do Biura Informacji Kredytowej. Jeśli podejrzewamy, że ocena zdolności kredytowej jest dla nas niekorzystna z powodu danych znalezionych w bazie BIK, możecie Państwo zamówić raport.