Metody finansowania firm

leasingKredyt i leasing – oto dwie alternatywy do finansowania działalności firmy. Wiadomo, że aby moc się rozwijać, trzeba inwestować oraz podejmować ryzyko. Możemy powoli powiększać kapitał firmy nie zadłużając się, jednak zwykle jest to proces długotrwały. Firma długo toczy się pod górkę, żeby coś osiągnąć. Kredyt lub leasing pozwala na szybszy rozwój firmy, a co za tym idzie – szybszą rentowność. Co najczęściej wybierają przedsiębiorcy? Do niedawna był to kredyt. Dziś jednak coraz częściej odchodzi się od tego, na rzecz leasingu.

Przedsiębiorstwa wykorzystują go raczej jako dodatkowy kapitał obrotowy firmy. Są to, zatem kredyty krótkoterminowe. Wadą finansowania biznesu poprzez kredyt jest jego uzależnienie od wpływów polityki monetarnej. Grube ryby wśród przedsiębiorstw rezygnują, więc z tego rozwiązania. W przypadku firm, które dopiero się rozwijają bądź “raczkują” kredyt jest właściwie jedynym sposobem finansowania działalności firmy. Małe przedsiębiorstwa nastawione są na szybki obrót, przez co wymagają kredytowania krótkoterminowego. Leasing jest uważany za metodę znacznie lepszą. Przynosi on większą płynność finansową firmy, gdyż może ona czerpać środki z obcego źródła.

Umowa leasingowa jest znacznie bardziej elastyczna, niż umowa kredytowa. W razie problemów, szybko można dostosować warunki na tyle, by były one satysfakcjonujące dla obu stron. Raty w leasingu są rozłożone w sposób przewidujący okres użytkowania określonego dobra. Również w kwestii podatku leasing jest znacznie wygodniejszy dla przedsiębiorców, ponieważ leasingobiorca nie jest właścicielem dzierżawionego sprzętu. Dobra te, zatem nie są wliczane do podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym.

Bardzo często przy rozkręcaniu własnego biznesu na początku potrzebny jest spory zastrzyk gotówki. Dzięki niemu możemy sfinansować zakup niezbędnych sprzętów, samochodu, lokalu i innych rzeczy, które umożliwią nam prowadzenie firmy. Pomocy możemy szukać w urzędach pracy lub postarać się o dotacje unijne. W obu przypadkach jednak trzeba spełnić szereg rozmaitych warunków i nie zawsze mamy gwarancję, że wsparcie finansowe dostaniemy. Innym sposobem jest zaciągnięcie kredytu dla firm. Jest on przeznaczony zarówno dla firm dopiero rozpoczynających swoją działalność, jak również dla tych firm, które chcą się rozwijać.

Istnieje kilka rodzajów kredytów dla firm. Pierwszym jest kredyt odnawialny, czyli obrotowy. Możemy go przeznaczyć na finansowanie bieżącej działalności i zazwyczaj jest on udzielany na 12 miesięcy. Wysokość kredytu, o jaką możemy się starać jest uzależniona od wysokości miesięcznych wpływów na nasz rachunek bankowy. Jest to, zatem bardzo indywidualna sprawa. Kolejnym rodzajem jest kredyt inwestycyjny. Jak sama nazwa wskazuje – przeznaczamy go na cele inwestycji rozwijającej się firmy.

Umożliwia nam on zainwestowanie w działania rozwojowe naszej firmy. Starać się o ten kredyt możemy w momencie, gdy potrzebne są modernizacje budynku czy sprzętu, zakup nowych maszyn, budowa dodatkowego budynku. Przedsiębiorcy mogą liczyć również na kredyt rewolwingowy, czyli taki, który udziela się w celu pokrycia bieżących wydatków przedsiębiorstwa. Chodzi tu o sprzedaż, zaopatrzenie, świadczenie usług, uregulowanie wszelkich zobowiązań z ZUSem, Urzędem Skarbowym, a także wypłacenie należnych wynagrodzeń itp. Firmy mogą zaciągać także kredyty hipoteczne, przeznaczane na zakup nieruchomości lub budowę budynku na potrzeby przedsiębiorstwa, jak również modernizację starego.