Pieniądze szczęścia nie dają… czyli jak to jest z tym bogactwem?

szczesciePodczas porannej wycieczki na pocztę, w niechcący podsłuchanej rozmowie usłyszałem po raz kolejny w swym życiu jakże puste, znane chyba wszystkim na świecie stwierdzenie o tym, że pieniądze nie dają szczęścia. Każdy człowiek na ziemi zna milion historii o ludziach, którzy byli szczęśliwi, a po osiągnięciu pewnego poziomu gotówki nagle wszystko im się zawaliło Takie scenariusze przytrafiają się chyba jedynie gwiazdom muzyki pop .

Nie mogę się po prostu nadziwić dlaczego ludzie potrafią powtarzać to zdanie między sobą, dlaczego w nie wierzą i dlaczego wypowiadają je tylko ludzie, którzy od zawsze borykali się z problemami finansowymi i zapewne będą się z nimi borykać już do końca swych dni. Same pieniądze naprawdę nie mogą uszczęśliwić każdego człowieka – jeśli już to tymczasowo. Brukowce rozpisują się o osobach, które wygrały spore sumy i potrafiły je “przejeść” w ciągu roku. Te same osoby zapewne teraz rozpowiadają wśród swoich znajomych jakie to przekleństwo zesłał na nich totalizator sportowy.

Co więc tak naprawdę dają pieniądze? Nie szczęście! One po prostu likwidują wiele naszych problemów, pośrednio zwiększając nasz poziom zadowolenia . Każdy ma jakieś marzenia, które spełnić można jedynie kupując je. Marzeniem może być nowy samochód, ale może też być spłata kredytu i wyjście z długów. Dlaczego więc ludzie, którzy tak naprawdę zdają sobie sprawę z tego, że zastrzyk gotówki pośrednio uczyniłby je szczęśliwszymi potrafią rozpowiadać, że ich pieniądze wogóle nie obchodzą? Może oni gdzieś podświadomie czują, że pieniążki nie spełniły by ich marzeń z jednego prostego powodu – nie potrafią nimi zarządzać. Szybkie pieniądze zniknęłyby w równie szybkim tempie w jakim się pojawiły, a życie danej osoby pozostałoby bez zmian. Myślę, że gdyby na świecie większy nacisk stawiało się na edukację finansową i na naukę umiejętnego wykorzystywania zasobów pieniężnych to każdy miałby świadomość, że pieniądze nie dadzą mu szczęścia, ale pozwolą wyjść z wielu opresji i zrealizować wiele od dawna skrywanych marzeń.