Jak uchronić się od kradzieży wynajęty samochód!

auto1. W przypadku wątpliwości używaj garażu lub parkingu strzeżonego.

Parking na ulicy to jedno z najbardziej wrażliwych miejsc w których dochodzi do kradzieży aut. Jeżeli tylko masz taką możliwość powinieneś parkować na parkingu strzeżonym lub garażu. Jednak nawet tutaj nie czuj się zbyt pewnym siebie. Schowaj w samochodzie wszystkie pokusy by następnego dnia nie spotkać się z wybitą szybą.

2. Zawsze zakładaj, że złodziej ukradnie samochód wprost.

Statystyki pokazują, że większość złodziei próbuje ukraść samochód wprost, np. po prostu wybijając szybę. Z tego powodu powinieneś parkować w miejscu dobrze oświetlonym i ruchliwym, w takim gdzie zawsze w pobliżu znajduje się jakiś przechodzień. Podobnie wizualne wskazówki mogą zniechęcić złodzieja do kradzieży – nawet jeżeli są tylko na pokaz. Rzeczy takie jak blokada kierownicy lub migające światło systemu alarmowego będą przestrogą dla złodziei. Zamiast okraść twój samochód pójdą do kolejnego.

3. Czyste samochody są rzadziej okradane.

Samochody które są wypełnione ciuchami, ręcznikami plażowymi lub w których widać, że tu i tam widoczne są przewody – co mogło by sugerować, że w samochodzie jest elektronika – są dużo częściej okradanie niż samochody czyste. Jeżeli potencjalny złodziej widzi coś prócz tapicerki samochodowej, jest bardzo prawdopodobne, że będzie ciekawy tego co może znaleźć w samochodzie: elektronika, portfel, biżuteria? Takie myśli dają impuls do kradzieży.

4. Sprawdź swój samochód jak tylko do niego wrócisz.

Musisz pamiętać, że na świecie jest jeszcze jeden rodzaj złodziei: ci którzy włamują się do samochodów ukradkiem i zabierają wyłącznie kosztowności. Dlatego też nawet zostawiając samochód na strzeżonym parkingu po powrocie powinieneś sprawdzić czy z auta nie zniknęły żadne kosztowności. Jeżeli zauważysz, że doszło do kradzieży powinieneś złożyć skargę u właściciela obiektu strzeżonego.

5. Wynajmuj samochód mądrze.

Już wynajmując samochód możesz się zabezpieczyć przed kradzieżą auta i rzeczy które się w nim znajdują. Wystarczy, że będziesz pamiętał o następujących wskazówkach:

a) Wynajmuj modele samochodów do których ciężko jest się włamać, auta posiadające bagażniki tak obszerne, że podczas podróży włożysz do nich wszystko co musi zostać schowane. Poruszanie się na wakacjach kabrioletem może być świetne, jednak do tych aut bardzo łatwo się włamać i jeszcze szybciej okraść.

b) Wybieraj skromne i nijakie modele samochodów, najlepiej mniej znanych producentów. Bardzo prawdopodobne, że taki samochód nie przyciągnie uwagi potencjalnego złodzieja.

c) Nie zostawiaj dokumentów, w tym umowy najmu, w samochodzie. Ten dokument posiada wszystkie informacje, które możesz wykorzystać w razie kradzieży samochodu.

d) Wnieś w wypożyczalni opłatę ubezpieczeniową na wypadek kradzieży. Jest to ubezpieczenie dobrowolne, zabezpieczające twoje interesy. Bez tego ubezpieczenia w przypadku kradzieży auta będziesz odpowiadał do pełnej wartości samochodu.